A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
Úgy tűnik, a kínai orvostudomány egyre gyorsabb ütemben zárkózik fel a világ élvonalához, sőt, néhány esetben meg is előzi azt. Mi is több olyan hírt közöltünk már, amely egyedülálló vagy éppen úttörő beavatkozásról tudósított. Az MTI információja szerint legújabban egy sertésszaruhártyából fejlesztett implantátummal sikerült visszaadniuk egy gyakorlatilag megvakult beteg látását.
„A beteg látása fokozatosan fejlődött a felépülési folyamat során az elmúlt három hónapban, ami azt jelenti, hogy a transzplantáció sikeres volt" – mondta el Csaj Hualej, az intézet szaruhártya részlegének vezetője. A hatvanéves páciens, Vang Hszinji súlyos szaruhártyafekélyben szenvedett. Csak mozgó tárgyakat látott, ha azok 10 centiméteren belül voltak.
Az átültetéshez mesterségesen kifejlesztett bioszaruhártyát használtak. Az Acornea az első ilyen termék, a kínai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hivatal (China Food and Drug Administration) április végén akkreditálta. „A termék fő összetevője a disznószaruhártya, hibrid proteinektől és ellenanyag termelését indító, úgynevezett antigénektől mentes. Megőrizte természetes kollagénszerkezetét, az emberi szervezet számára biztonságos" – ejtette ki Hualej.
A szaruhártya-betegségek a vakság legfőbb okai Kínában, mintegy négymillió ember veszítette el így a látását. Évente százezer új esetet regisztrálnak, mégis csupán mintegy ötezer ember kap új szaruhártyát átültetéssel. Több kínai egyetem is végzett klinikai kísérleteket az Acorneával 2010 óta, eredményességi arányuk donorszaruhártyák beültetéséhez hasonló, 94,44 százalékos volt. „A tenyésztett bioszaruhártya több millió embernek segíthet, hogy visszakapja látását" – mondta Csaj.
*Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta